Border collie – charakter, hodowla, cena – Opis rasy

Border collie to rasa psów należących do grupy psów pasterskich i zaganiających stada zwierząt hodowlanych. Rasa ta pochodzi z wysp brytyjskich, gdzie potomkowie Border Collie byli spotykani w hrabstwach w Anglii oraz Szkocji. Pierwsze wzmianki o pracujących owczarkach, bo tak nazywane były w przeszłości Border Collie, sięgają nawet X wieku, kiedy to potomkowie tej rasy nie tylko opiekowały się stadem bydła hodowlanego, lecz również zajmowały się ich zaganianiem. W XIX wieku stały się popularne w Wielkiej Brytanii zawody psów w zaganianiu owiec i tu również psy rasy Border Collie brały swój czynny udział.

Wygląd i budowa Border Collie

Border Collie, żyjące średnio ok. 13-15 lat to psy o smukłej sylwetce i doskonałymi proporcjami w budowie ciała. Istnieją oficjalne dwie odmiany szaty: półdługowłosa i krótkowłosa, jeśli zaś chodzi o umaszczenie, występuje wiele odmian, pod warunkiem, że nie przeważa w nim biel. Najpopularniejsza maść u Border Collie to black and white, czyli czarno-biała, ale istnieją również takie jak: blue merle, chocolate and white, australian red i wiele innych. Idealna wysokość w kłębie wynosi u psów 53 cm, a u suk nieco mniej.

Charakter Border Collie

Border Collie to niezwykle inteligentny, ale również wymagający pies, potrzebuje on bowiem dużo ruchu w połączeniu z kreatywnymi zabawami, podczas których miałby okazję się wykazać. Chętnie bawi się z innymi psami i jest do nich przyjazny, ale potrzebuje również silnej więzi ze swoim opiekunem. Ma silny instynkt pasterski, który sprawia, że pozostawiony sam sobie ma chęć zaganiania wszystkiego, co rusza się w jego otoczeniu. Pies taki, więc potrzebuje dużego zaangażowania i uwagi ze strony właściciela. 

Hodowla Border Collie

Ze względu na popularność tej rasy jest obecnie wiele hodowli, które oferują kupno Border Collie. Każda oficjalnie działająca hodowla, również tej rasy powinna być zapisana do Związku Kynologicznego w Polsce, który jest uznany przez Międzynarodową Federację Kynologiczną. Hodowla może oferować różne maści, najważniejsze, żeby biel występująca w umaszczeniu nie była barwą dominującą, która jest niezgodna z oficjalnymi normami tej rasy.

Ile kosztuje szczeniak tej rasy?

W zależności od hodowli ceny są różne, jednak wahają się od 1500 do 3000 złotych za szczeniaka. Wydany szczeniak musi posiadać oczywiście rodowód, potwierdzający czystość rasy oraz prezentujący korzenie malucha.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *