Berneński pies pasterski – charakter, hodowla, cena – Opis rasy

Jaki jest berneński pies pasterski ?

Berneński pies pasterski jest to pies o umiarkowanym temperamencie – zrównoważony, towarzyski i wesoły. W młodym wieku ma dość żywiołowy charakter, aczkolwiek z wiekiem staje się nieco stateczny. Charakteryzuje się silnym przywiązaniem do swego pana i wymaga bliskiego kontaktu, dlatego też nie nadaje się do pozostawania w samotności. Nie powinien też przebywać w kojcu- musi mieć swobodę poruszania się po swoim własnym terenie. Suki tej rasy mają dość uległy charakter i szybko się podporządkowują, z kolei samce są nieco bardziej pewne siebie i mniej zdyscyplinowane.

Pies berneński w rodzinie

Berneńczyk jest to pies stróżujący, dlatego też jest bardzo czujny i spostrzegawczy. Z pewnością odstraszy niechcianych gości. Wobec obcych osób może być nieco zdystansowany, ale gdy są to osoby lubiane i mile widziane przez właścicieli – szybko może ich zaakceptować. Z osobami, które zna, wita się w sposób serdeczny. Przez swój towarzyski charakter, jest doskonałym towarzyszem dzieci w każdym wieku, jednak ze względu na jego gabaryty, lepiej nie zostawiać ich sam na sam z kilkulatkami, które pies nieświadomie może przewrócić. Dzieci też nie powinny samodzielnie wyprowadzać psów na spacery. Relacje z innymi zwierzętami na ogół układają się poprawnie.

Psy tej rasy są bardzo energiczne i aktywne. Wymagają dużo ruchu – dorosłemu psu powinno się zapewnić kilka godzin spaceru dziennie. Niewybiegany i znudzony może być uciążliwym mieszkańcem, który niszczy rzeczy w domu lub kopie dołki w ogrodzie.

Gdzie szukać psa berneńskiego ?

Jeśli jesteśmy zainteresowani kupnem psa berneńskiego, najlepiej jest poszukać sprawdzonej hodowli. Aby znaleźć odpowiednie miejsce, można poszukać informacji w Internecie oraz zapoznać się z opiniami. Należy mieć pewność, że hodowla, z której chcemy nabyć psa, działa legalnie i przestrzega wszelkich zasad. Cena psa z hodowli zarejestrowanej w FCI to koszt ok. 2000 zł. Cena może różnić się zależności od pochodzenia, płci i wieku psa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *