pies w obrozy

Obroża dla psa – jak wybrać odpowiednią?

Obroża jest jednym z najbardziej podstawowych akcesoriów spacerowych. Często jest to pierwsza rzecz, z jaką nasz pupil ma kontakt, ponieważ szelki zwykle wprowadzane są na dużo późniejszym etapie. Dlatego ważne jest, by obroże dla psów gwarantowały wygodę i wysoki poziom bezpieczeństwa. Jak wybrać obrożę dla psa? Na co zwrócić uwagę przy zakupie? Oto kilka wskazówek!

Obroże dla psów – rodzaje zapięć

Jednym z najpopularniejszych rodzajów obroży dla psów są obroże zapinane na klamrę duraflex. Wykonana jest ona z wytrzymałego tworzywa sztucznego, dzięki czemu doskonale sprawdza się u większości psów, zwłaszcza małych i średnich ras. 

U większych i silniejszych czworonogów warto zwrócić uwagę na to, by obroża posiadała dodatkowe zabezpieczenie w postaci podwójnych metalowych okuć, dzięki którym nawet w przypadku bardzo mocnego szarpnięcia obroża będzie spełniać swoje funkcje. Ważne, by obroża z klamrą była tak zbudowana, by siła nie oddziaływała bezpośrednio na zapięcie.

Dla psów lękliwych, które mogą próbować wyswobodzić się z obroży i uciec, poleca się obroże półzaciskowe, które nie posiadają tradycyjnego zapięcia i zakłada się je przez głowę. Dzięki temu jest to obroża właściwie niezniszczalna przy prawidłowym użytkowaniu. Półzacisk to świetna opcja również dla psów długowłosych, których sierść ugniata się i wyciera na skutek noszenia tradycyjnych obroży. Półzacisk w przypadku psa długowłosego pozwala uniknąć uszkodzeń szaty i dobrze dopasować rozmiar.

Jaką obrożę wybrać dla psa? Długość i szerokość

Obroża dla psa nie może być ani za ciasna, ani zbyt luźna. Idealnie dopasowana długość obroży po założeniu pozwala na włożenie dwóch palców pomiędzy szyję a pasek. W przypadku obroży półzaciskowych taki efekt powinniśmy osiągnąć przy zaciśnięciu obroży. Nie powinna być ona założona ciaśniej, by nie podduszać psa, ani luźniej, by nie ryzykować możliwości wyślizgnięcia się.

Znacznie trudniejszym kryterium wyboru jest szerokość obroży. Wbrew pozorom jest to bardzo ważny aspekt – zbyt wąska obroża może powodować ucisk na krtań lub nieprawidłowo rozkładać nacisk na odcinku szyjnym kręgosłupa, powodując spory dyskomfort i problemy zdrowotne. Zbyt szeroka obroża może ograniczać ruchy zwierzęcia i utrudniać komunikację smyczą.

Zwykle szerokość obroży waha się od 1,5 do około 4 cm. Obroże z podszyciem są często nieco szersze od tych bez podszycia. Przyjmuje się, że idealnie dopasowana obroża powinna obejmować dwa kręgi szyjne psa. Z tego powodu u ras miniaturowych wystarczająca będzie obroża o szerokości 1,5-2 cm, a u psów o większych gabarytach lepiej sprawdzą się szerokie obroże z podszyciem na 3-4 cm. Standardowo, dla większości średnich psów typu border collie, wystarczająca będzie obroża o szerokości 2,5 cm.

Jaka najlepsza obroża dla psa? Materiał i dodatki

Przy zakupie obroży nie mniej istotnym kryterium wyboru jest materiał, z którego jest ona wykonana. O ile są psy, u których nie robi to większej różnicy, niektóre czworonogi mogą odczuwać dyskomfort. Z tego powodu u zwierzaków delikatnych, u których łatwo dochodzi do otarć, warto zainwestować w obrożę z podszyciem z pianki neoprenowej lub miękkiej siateczki.

Dla bezpieczeństwa naszego czworonoga warto zwrócić uwagę na to, czy obroża posiada elementy odblaskowe, które sprawią, że pies będzie lepiej widoczny po zmroku. To szczególnie ważne w okresie jesienno-zimowym, gdy dzień jest krótki i częściej zdarza nam się spacerować, kiedy jest ciemno. Dobrym pomysłem jest także zakup obroży personalizowanej, na której umieszcza się imię psa oraz numer telefonu. Jest to rozwiązanie znacznie bardziej czytelne od klasycznej adresówki, dzięki czemu w razie ucieczki czworonoga można łatwo odczytać dane kontaktowe. Ciekawym rozwiązaniem są obroże z personalizowaną adresówką na rzep, które łączą w sobie funkcję odblasku z możliwością umieszczenia numeru telefonu jak obroża dla psa z personalizowanym rzepem Truelove Velcro.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *