Wiek psa – jak przeliczyć wiek psa na ludzki?

Do niedawna panowało przekonanie, że 1 rok życia psa to 7 lat ludzkich. W ten sposób mówi się, że 3-letni pies jest odpowiednikiem 21-letniego człowieka, podczas gdy 10-letni pies jest uważany za odpowiednik 70-letniego człowieka. To twierdzenie jest błędne. Jest to łatwa i wygodna konwersja, ale niestety jest całkowicie błędna. Naukowcy twierdzą, że mają teraz formułę, która o wiele lepiej przekształca wiek psa na lata ludzkie. Więc ile lat tak naprawdę ma pies w przeliczeniu na wiek człowieka? 

DNA psa podstawą badań

Każda osoba, która uczęszczała na lekcje biologii wie, że są to bezpodstawne wyliczenia. Należy zastanowić się nad jednym bardzo znaczącym wyznacznikiem wieku, a mianowicie okresem dojrzewania (kiedy osoba osiąga dojrzałość płciową i jest w stanie urodzić potomstwo). U ludzi występuje to zwykle między 13 a 14 rokiem życia, podczas gdy u psów zwykle występuje w wieku około 8 do 10 miesięcy. 

Najnowsze badania na temat wieku psa pochodzą z laboratorium w San Diego. Zespół badawczy odkrył, że niektóre grupy genów biorących udział w starzeniu podążają podobnym wzorem zmian w życiu zarówno u psów, jak i u ludzi. Na podstawie tych danych doszli do wniosku, że u psów i ludzi występują zmiany DNA związane z wiekiem, przy czym podobieństwa są najbardziej widoczne w przypadku młodych psów i młodych ludzi lub starszych psów i starszych ludzi. 

Nowa metoda liczenia

Na podstawie tych danych powstały trzy metody obliczania wieku psa w przeliczeniu na lata ludzkie. Różnią się od siebie precyzją. Najdokładniejsza metoda obejmuje odkryte przez naukowców równanie empiryczne, które wynosi:

16 x ln(wiek psa)+31 = wiek człowieka.

Ten logarytmiczny związek między wiekiem chronologicznym psa a równoważnym wiekiem człowieka oznacza, że na podstawie tej analizy psy przechodzą do wieku średniego znacznie szybciej, niż większość właścicieli psów mogła podejrzewać. Psy wydają się wkraczać w wiek średni dość wcześnie, a ten okres ich życia jest dość długi. Dane te sugerują również, że nie powinniśmy zbyt mocno naciskać na psy. Jeśli 7-letni pies, który jest już odpowiednikiem starszego człowieka, chce położyć się na kanapie i nie gonić piłki, jak kiedyś, niech tak będzie. Jego zegar biologiczny działa znacznie szybciej niż ten ludzki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *