Szpic miniaturowy – charakter, hodowla, cena – Opis rasy

Szpic miniaturowy lubi inaczej Pomeranian to rasa psów należąca do grupy szpiców, pochodząca z Europy Środkowej, Niemiec. Szpice są uznawane również jako najstarsza forma psa domowego. Choć ciężko sobie to wyobrazić patrząc na przedstawiciela tej rasy to pies pierwotny, czyli potomek szpica był przede wszystkim używany do stróżowania i polowania. Szpic miniaturowy jak sama nazwa wskazuje, jest najmniejszą odmianą, jaką można znaleźć wśród szpiców.

Wygląd i budowa Szpica miniaturowego

Szpic miniaturowy Pomeranian cieszy się wyjątkową urodą i dzięki swojemu bujnemu owłosieniu na całym ciele z wełnistymi podstrzeszem zyskuje wierne grono fanów. Występuje w różnych umaszczeniach, najczęściej w kolorze rudym (pomarańczowym), ale również w białym, brązowym, czarnym, czy szarym. Wielkość w kłębie wynosi zaledwie od 18 do 22 centymetrów, a waga waha się między ok. 2 a 3.5 kg.  Żyje średnio 13-15 lat.

Charakter Szpica miniaturowego

Przedstawiciele tej rasy to prawdziwe wesołe, małe kulki, mają bowiem żywy temperament i przyjazny stosunek do innych psów i człowieka. Przywiązują się bardzo szybko, są wrażliwy i oddane, dlatego zalecane są właścicielom, którzy mogą poświęcić im dużo niezbędnej uwagi. Chętnie oddają się pieszczotom i wspólnym zabawom. Brzmi jak pies ideał, lecz również i ten pies ma swoje wady, gdyż bywa szczekliwy i uparty. 

Hodowle Szpica miniaturowego

Wraz ze wzrostem popularności tej rasy, wrosła również ilość hodowli oferująca szczeniaki Szpica miniaturowego. Choć ogłoszeń na portalach internetowych można znaleźć wiele, najlepiej uroczo wyglądającego pieska szukać w oficjalnych, profesjonalnych hodowlach uznanych przez Związek Kynologiczny w Polsce. 

Ile kosztuje szczeniaczek?

Rasa ta niestety do tanich nie należy. Cena za szczeniaka wynosi średnio od 4 tysięcy do nawet 10 tysięcy, jeśli jego rodzice są utytułowani.

Z pewnością pies rasy Pomeranian jest świetnym towarzyszem i nie wymaga dużych środków finansowych na jego utrzymanie. Jest malutkich rozmiarów, można więc spokojnie mieszkać z nim w mieszkaniu, w bloku, jednak należy poświęcać mu dużo uwagi, by czuł się szczęśliwy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *