Jaki ma wpływ brak oświetlenia UVB dla dziennych gadów

Nie samymi czworonogami żyją ludzie. Jest wielu miłośników gadów, które hodować można w terrarium. Dla wielu osób terrarystyka jest czymś co rozwija nie tylko pasję, ale pozwala odkryć wiele siedlisk zwierząt egzotycznych.

Wiele osób niestety nie zdaje sobie sprawy, że zwierzę egzotyczne mieszkające w innej strefie klimatycznej nie jest wstanie żyć w naszej. Z tego powodu musimy zapewnić odpowiednie siedlisko, aby odwzorować gadowi jego miejsce zamieszkania. Do tego posłuży nam między innymi terrarium. My skupimy się dziś na jakże ważnym temacie jakim jest oświetlenie. Wymagane jest ono nie tylko u dziennych gadów, ale również potrzebujemy go u nocnych jaszczurek.

Żarówki UVB dla dziennych gatunków zwierząt egzotycznych to sztuczne słońce. Pozwala im wytwarzać witaminę D3 w organizmie. To z kolei wpływa na wzrost jak i kości. Bez specjalnego oświetlenia UVB gatunki dzienne wymagające takich żarówek wpadłyby w chorobę metaboliczną kości, zwaną powszechnie krzywicą. Choroba ta polega na tym, że w pewnym momencie kości stają się gumowe i łatwo je złamać.

Jaszczurki nocne wymagają również oświetlenia, jednak nie musi ono emitować promieni UVB. Głównym powodem dla którego warto jest zamontować w terrarium nocnego zwierzaka oświetlenie jest stworzenie pory dziennej i nocnej. W ciągu dnia gatunki nocne śpią, a w nocy zaczynają buszować po siedlisku. Fajnym dla takich gatunków są żarówki nocne do terrarium, które pozwolą Ci dostrzec zwierzaka. Ponadto działają jak światło odbite od księżyca.

Dla gatunków zwierząt egzotycznych o dziennym trybie życia możemy pomyśleć o źródle ciepła. Jednym z lepszych rozwiązań, które nie tylko daje ciepło, ale również światło są żarówki grzewcze do terrarium. Warto jednak zaznaczyć, że moc źródła ciepła wpływa na temperaturę jaką wytwarza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *