Jak nauczyć szczeniaka załatwiać się poza domem?

Nauka czystości to jedno z trudniejszych i zazwyczaj pierwszych wyzwań, przed którymi staje opiekun, gdy pod jego dach trafia uroczy szczeniak. Owa trudność nie polega jednak na tym, że musisz podejmować wiele skomplikowanych czynności, ale na tym, że trzeba zrozumieć psa, być wyrozumiałym i jednocześnie konsekwentnym. Przyda się też… odrobina cierpliwości! Jak nauczyć szczeniaka załatwiania się poza domem? Sprawdź!

Zanim zaczniesz naukę, zrozum szczeniaka i przygotuj się!

Pies nie wypróżnia się w domu „po złości” – bez względu na to, w jakim jest wieku. Jeśli to robi, oznacza to, że nie został nauczony czystości. Poza tym istnieje co najmniej kilka innych przyczyn, jak np. zbyt rzadkie wyprowadzanie czy wyprowadzanie w niewłaściwym momencie. Maluch nie wie, że kanapa czy dywan to nie najlepsze miejsce do załatwiania potrzeb fizjologicznych. Początkowo nie wie też, że potrzebę wyjścia na zewnątrz (gdy już dowie się, że jest „jakieś zewnątrz”) należy odpowiednio wcześniej zasygnalizować. To Ty musisz go tego wszystkiego krok po kroku nauczyć.

Wykaż odrobinę zrozumienia dla szczeniaka i jednocześnie dobrze przygotuj się na „wpadki”, bo tych siłą rzeczy nie unikniesz. Jak to zrobić? Przykładowo, jeśli masz dywany, chodniczki itp., zwiń je i schowaj w bezpieczne miejsce na czas nauki. Boisz się, że pupil wypróżni się w Twoim łóżku? Zadbaj o to, aby nie miał dostępu do sypialni. Postaraj się zorganizować opiekę dla malucha na czas nieobecności, jeśli długo przebywasz poza domem. Poproś o pomoc kogoś z rodziny, przyjaciół mieszkających niedaleko lub zaufanych sąsiadów. Wystarczy, że co godzinę lub dwie zajrzą do psa i wyprowadzą go choćby na pięciominutowy spacer.

Tak, może to być kłopotliwe, ale im lepiej wszystko zorganizujesz i będziesz trzymać się ustaleń, tym szybciej szczenię nauczy się czystości. A z racji tego, że psy rosną naprawdę bardzo szybko, już niebawem Twój podopieczny nie będzie wymagał tak częstego wyprowadzania.

Jak nauczyć szczeniaka czystości?

Zanim zaczniesz wymagać od malucha, wymagaj od siebie – przede wszystkim regularności i konsekwencji. Początkowo, gdy szczeniak ma zaledwie kilka tygodni, wychodź z nim jak najczęściej, nawet co godzinę. Obowiązkowo zaś wychodź od razu po jedzeniu i piciu, po drzemce i zabawie (podekscytowany maluch… może się szybko zapomnieć). Zadbaj o to, aby podopieczny otrzymywał posiłki o stałych porach, bo to przyczyni się do prawidłowej pracy układu pokarmowego. Nie mniej istotna jest prawidłowa dieta. Pełnowartościowa karma dla młodych psów, jak np. karmy SPECIFIC™, to podstawa.

Jeśli pupil zaliczy wpadkę w domu, zignoruj to. Nic nie mów, nie karć go, w ogóle nie zwracaj na niego uwagi. Gdy odejdzie z „miejsca zbrodni”, posprzątaj. Każdorazowo na zewnątrz nagradzaj go natomiast na rozmaite sposoby, gdy tylko się wypróżni! Możesz serwować mu smakołyki, chwalić, głaskać, bawić się. Szybko zaobserwujesz, co sprawia mu największą przyjemność. Bez względu na to, co to będzie, musi wiedzieć, że jest to nagroda za właściwe zachowanie, zatem musi nastąpić natychmiast po wypróżnieniu.

Nauka czystości może trwać nawet kilka tygodni, ale nie musi to być czas naznaczony stresem. Przygotuj się odpowiednio wcześniej – także psychicznie na to, że pewnych kłopotów nie unikniesz – a wszystko będzie dobrze. Powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *