dieta barf dla psów

Dieta Barf dla psów- czy jest zdrowa i efektywna?

Zdrowe i zrównoważone żywienie stało się ważnym tematem, o którym mówi coraz więcej osób. Z wiadomych przyczyn staramy się jeść w sposób odpowiedzialny, aby m.in. ograniczyć ryzyko występowania chorób w przyszłości. Prosty jadłospis jest sprzymierzeńcem człowieka, ale także i… naszych domowych pupili. Dowodem na to jest dieta BARF, która pozwala na świadome i zdrowe karmienie czworonogów. Dieta ta opiera się na surowej żywności, która jest bardziej zgodna z naturalnymi potrzebami psów. Ogranicza się w ten sposób ilość niepotrzebnych składników obecnych w jadłospisie zwierząt. Na czym skupiają się zasady tego sposobu żywienia? Czy dieta BARF dla psów jest zawsze zdrowa i efektywna? Omawiamy te zagadnienia poniżej.

Jakie są zasady diety BARF dla psów?

BARF to skrót od anglojęzycznego terminu „bone and raw food”, który oznacza jadłospis bazujący głównie (choć nie tylko) na surowych składnikach pochodzenia zwierzęcego. Dieta, zgodnie z założeniami pomysłodawców, ma być zgodna z naturalnymi potrzebami zwierząt. Zasady diety opartej na surowym mięsie są odniesieniem do sposobu funkcjonowania przodków naszych czworonogów. Zwierzęta zjadały to, co znalazły w swoim naturalnym środowisku. Dopiero udomowienie i ingerencja człowieka w ich sposób żywienia, spowodowały zmianę nawyków. Składniki diety BARF obejmują surowe mięso, kości, warzywa, owoce i niektóre dodatki, takie jak oleje rybne lub witaminy. Wbrew pozorom jadłospis nie opiewa zatem jedynie w składniki pochodzenia zwierzęcego – choć stanowią one zdecydowaną większość posiłków. Jedzenie w stylu BARF jest serwowane bez wcześniejszej obróbki termicznej. Stąd też bierze się wspomniana „surowość” diety.

czy dieta BARF dla psów jest zdrowa

Czy dieta BARF jest odpowiednia dla Twojego pupila?

Zgodnie z założeniami BARF, pies może spożywać czyste mięso, tkanki chrzęstne, kości, ryby, podroby, surowe warzywa i owoce. Jadłospis jest najczęściej uzupełniany składnikami, które są bogate w witaminy i minerały – jaja, nabiał oraz oleje. Główną ideą żywienia w stylu BARF jest dostarczenie psu składników odżywczych w jak najbardziej naturalnej formie – eliminując tym samym najbardziej przetworzoną żywność, która według pomysłodawców diety mogłaby w dłuższej perspektywie czasowej działać negatywnie na zdrowie pupila.

Wśród podstawowych zalet diety BARF wyróżnia się:

  • stawianie na naturalne składniki, które nie są przetworzone;
  • zadowolenie pupila, który zazwyczaj będzie z przyjemnością zjadał posiłki;
  • możliwość karmienia zwierząt resztkami, które w innym wypadku zostałyby zmarnowane;
  • brak konserwantów, sztucznych barwników, ulepszaczy smaków, cukrów;
  • możliwość zredukowania ryzyka występowania alergii pokarmowych, problemów skórnych czy chorób u czworonogów.

Czy dieta BARF zawsze jest zdrowa?

Dieta BARF u zwierzaków wymaga pieczołowitego przygotowania całego jadłospisu – nie może w nim zabraknąć ważnych składników odżywczych w odpowiedniej proporcji. Dużym wyzwaniem jest również zapewnienie odpowiedniej suplementacji u psa, ponieważ dieta BARF sama w sobie nie jest w stanie zapewnić tego zapotrzebowania. Przeciwnicy żywienia BARF wskazują na ryzyko wahań poziomu wapnia i fosforu, co może oddziaływać niekorzystnie na układ kostny zwierzęcia. Podawanie surowego jedzenia może być niebezpieczne ze względu na obecność wirusów i bakterii. Czy dieta BARF może być zdrowa? Może, choć sama w sobie nie jest wystarczająca. Najlepiej skonsultować się z weterynarzem, który wskaże, jaki rodzaj jadłospisu będzie optymalny dla naszego pupila.

Artykuł przygotowany we współpracy z Fera.pl. Więcej informacji o żywieniu i wysokiej jakości karmie dla psów na https://fera.pl/karmadlapsa/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *