Jak bezpiecznie przewieźć psa samochodem?
Czasami pojawiają się sytuacje, gdy planujesz długą podróż samochodem, a w tym czasie nie ma nikogo, kto mógłby zaopiekować się Twoim psem. Dlatego jedyną możliwością jest zabranie swojego czworonożnego przyjaciela ze sobą. Jak zapewnić komfortowe warunki przewozu zarówno sobie, jak i zwierzęciu, jak przyzwyczaić psa do samochodu? Poniżej odpowiemy na najważniejsze pytania.
Zasady przewozu psa w samochodzie
Zgodnie z przepisami ruchu drogowego przewóz psów w samochodzie jest objęty takimi samymi zasadami jak przewóz towarów. Przede wszystkim obowiązują tu dwie zasady:
Zwierzę nie może przeszkadzać w prowadzeniu pojazdu, oraz nie może zasłaniać kierowcy pola widzenia. Pies też nie powinien swobodnie przemieszczać się po całym samochodzie.
Od przestrzegania tych zasad zależy Twoje bezpieczeństwo, bezpieczeństwo pasażerów i samego zwierzaka. Swobodnie poruszając się po kabinie pies, może próbować wskoczyć na kierowcę, zasłaniając mu widok na jezdnię lub w inny sposób odwracać uwagę od sytuacji na drodze, co z kolei może spowodować wypadek.
Sprzęt do transportu zwierząt
Podczas przewożenia psa w samochodzie należy tak zorganizować transport, aby nie zranić zwierzaka w wyniku gwałtownego hamowania, ostrego skrętu lub podczas stłuczki. Aby zapobiec uszkodzeniom wnętrza i uchronić pupila przed niespodziewanymi zdarzeniami, należy używać odpowiedniego sprzętu do transportu zwierzęcia.
Przykładowo jeśli wybierasz się w dłuższą podróż, zwierzę możesz zabezpieczyć na tylnym siedzeniu samochodu za pomocą specjalnej uprzęży, którą wpinamy do za pomocą karabińczyka do gniazda pasów bezpieczeństwa. Jeżeli piesek jest niewielki, możemy przewieźć go w transporterze przeznaczonym do przewozu psów. Z reguły posiada on dodatkowe wzmocnienia, które zwiększą bezpieczeństwo zwierzęcia. Natomiast duże zwierzę najwygodniej przewozić go w bagażniku kombi lub hatchbacka.
Jak przygotować psa do podróżowania samochodem?
Przygotowanie auta do przewozu pupila to tylko połowa sukcesu. Twój pies też potrzebuje przygotowania, zwłaszcza jeśli jest to jego pierwsza podróż. Oczywiście jeśli jeździ samochodem „od szczeniaka”, nie będzie problemu. Jeśli jednak będzie to jego pierwsza podróż, to musimy go oswoić z nową sytuacją. Na początku niech pies po prostu wejdzie do samochodu i oswoi się z nowym miejscem. Dopiero po tym, jak trochę zapozna się z samochodem, możesz uruchomić silnik. Jeśli pies się nie przestraszył, pochwal go, jeśli szczekał i próbował uciec, spróbuj go uspokoić łagodnym tonem oraz głaskaniem. Niech pies zobaczy, że nie ma powodu do niepokoju. Daj mu odpowiednią ilość czasu na oswojenie się z nową sytuacją, zanim gdziekolwiek wyjedziecie.
Najlepiej, aby celem pierwszego wyjazdu był przyjemny spacer, a nie przykładowo wizyta u weterynarza. W tym drugim przypadku podróż autem będzie wiązała się z nieprzyjemnymi bodźcami, które pies zapamięta. Jeżeli wizyta w przychodni weterynaryjnej zbiegła się z pierwszą wycieczką, to przed dotarciem do wyznaczonego punktu warto odbyć z psem krótki spacer, nakarmić go czymś smacznym, aby przełamać negatywny związek między autem a wizytą w klinice weterynaryjnej.
Przewóz psa za granicę
Jeżeli chcesz przewieźć psa do innego kraju, to niekiedy warto skorzystać z pomocy profesjonalistów. Długa podróż może być męcząca zarówno dla psa, jak i właściciela. Firmy wyspecjalizowane w transporcie zwierząt domowych, takie jak np. https://pet-tour.eu/ posiadają odpowiednio przygotowane samochody, oraz doświadczonych kierowców, którzy zagwarantują bezpieczny i wygodny przewóz zwierzaka.