czy slodycze szkodza psom

Czy spożywanie słodyczy stanowi zagrożenie dla Twojego psa?

Dla większości z nas słodycze są synonimem szczęścia. Nie ma na świecie osoby, która nie lubi raz na jakiś czas sięgnąć po coś słodkiego. Kierując się tym myśleniem, wiele osób chciałoby sprawić przyjemność swojemu futrzakowi, oferując mu słodycze w ramach nagrody. Jednak, czy psu wolno jeść słodycze?

Czy psy wyczuwają słodki smak?

W przeciwieństwie do kotów, które jako bezwzględni mięsożercy nie wyczuwają słodkiego smaku, psy posiadają receptory go wyczuwające. Co więcej, słodki smak jest dla nich bardzo atrakcyjny, dlatego z chęcią wściubiają nos, gdy właściciele delektują się łakociami. Podobnie jak dzieci, mogą też uzależnić się od cukru. Życie przy człowieku przystosowało również psy do lepszego trawienia węglowodanów. Nie oznacza to jednak, że podawanie psu przekąsek w postaci słodyczy jest dobrym pomysłem. O ile podanie zwierzęciu dozwolonych warzyw lub owoców raz na jakiś czas może przynieść sporo korzyści, o tyle częstowanie psa słodyczami może być dla niego niebezpieczne.

Czy pies może jeść słodkie?

Czy psu wolno jeść słodycze? Wiele popularnych słodkości posiada składniki, które mogą być bardzo niezdrowe, a wręcz toksyczne dla naszego psa. Oprócz zatrucia, karmienie czworonoga słodyczami, nawet w ramach nagrody raz na jakiś czas może prowadzić do rozwoju otyłości, chorób serca, zapalenia trzustki, a także cukrzycy. Z tego powodu powinniśmy raczej powstrzymać się przed podawaniem zwierzęciu naszych, ludzkich łakoci. Lepiej zastąpić je czymś znacznie zdrowszym, a równie smacznym dla naszego pupila: owocami, warzywami, suszonym mięsem czy dedykowanymi dla psów przysmakami.

Warto o tym pamiętać szczególnie ze względu na toksyczność niektórych słodkich składników. Doskonałym przykładem jest w tym wypadku kakao i czekolada, która dla naszych czworonogów może stanowić śmiertelne zagrożenie. Teobromina, zawarta w ziarnach kakaowca jest neutralna dla ludzi. Jednocześnie jej nadmiar u psa czy kota może prowadzić do poważnych objawów neurologicznych, a nawet śmierci. Czasem wystarczy zaledwie jedna kostka, by doprowadzić do zatrucia.

Niebezpieczne mogą być także słodycze zawierające w składzie proszek do pieczenia lub ksylitol, który może prowadzić do poważnego uszkodzenia nerek oraz wątroby. Uważać należy także na dodatki takie jak rodzynki, czy niektóre rodzaje orzechów, ze względu na ich toksyczność. Jeśli zorientujemy się, że nasz pies zjadł coś niedozwolonego, powinniśmy natychmiast skonsultować się z lekarzem weterynarii.