Jaką smycz dla psa wybrać?

Smycz jest obowiązkowym elementem spacerów z czworonogiem. Istotne znaczenie ma to, jak nią operujemy i to, czy pies jest do niej przyzwyczajony. Smycze dla psa stanowią bezpieczeństwo i nić porozumienia z właścicielem. Dzięki niej możemy kontrolować nieprzewidywalne ruchy psa. Na rynku znajdziemy wiele rodzajów smyczy, dlatego chcąc wybrać odpowiednią, trzeba się zastanowić, do czego będzie używana.

Po czym poznać dobrą smycz?

Smycz ma za zadanie zapewnić bezpieczeństwo zarówno psu, jak i jego właścicielowi. Smycze dla psa powinny być wykonane z bardzo wytrzymałych materiałów, które sprawdzą się w sytuacjach, gdy czworonożny przyjaciel powinien być całkowicie pod kontrolą opiekuna. Zdarza się to głównie w momencie pojawienia się nagłego hałasu, gdy pies się go wystraszy, albo spotka na swojej drodze innych kolegów. Warto także zwrócić uwagę na jakość karabińczyków oraz długość całkowitą smyczy. Nie może być zbyt krótka, ponieważ pies musi mieć pełną swobodę ruchów. Przy wyborze smyczy dobrze jest też pomyśleć o komforcie opiekuna, czy jest dla niego wygodna w trzymaniu i czy nie nasiąkać wodą, przez co może robić się ciężka.

Jakie są rodzaje smyczy?

W sklepach można spotkać różne rodzaje smyczy dla psa, warto wybrać tę, która najbardziej odpowiada naszym potrzebom. Wśród nich wyróżniamy:

  • smycze miejskie, które zaliczają się do podstawowej opcji. Jest to najbardziej klasyczna smycz, przeznaczona do codziennego użytku, głównie do przejścia z psem do parku, gdzie zostanie odpięty lub na krótkie wyjścia np. do weterynarza. Nie jest to jednak najlepsza smycz, ponieważ jest to dość krótka, bo jej długość wynosi o 1,5 m do 2 m, przez co pies nie może korzystać z pełnej swobody;
  • smycz przepinana idealnie nadaje się na spacery po mieście. Jej długość wynosi od 2 m do 3 m i można ją regulować w zależności od potrzeb. Na tle innych smyczy wyróżnia ją posiadanie dwóch karabińczyków na końcach. Ponadto posiada na taśmie kółeczka przymocowane w różnych końcach smyczy umożliwiające łatwiejszą kontrolę długości;
  • smycz automatyczna to taka, która jest automatycznie zwijana i wyciągana w momencie, gdy pies mocniej pociągnie. Dodatkowo opiekun może w każdej chwili zablokować mechanizm, przy czym nie ma możliwości zwinięcia smyczy, dopóki czworonożny przyjaciel nie podejdzie do swojego opiekuna. Minusem tego modelu jest ograniczona kontrola nad psem, gdyż nie da się szybko skrócić taśmy.

Dobrze jest przyjrzeć się wszystkim modelom smyczy dla psa i dostosować wybór do preferencji swoich oraz swojego pupila.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *