Amstaff (American Staffordshire Terrier) – Opis rasy

Amstaff lub według oryginalnej nazwy Amerykański Staffordshire Terier jak sama nazwa wskazuje to rasa psów z grupy terierów, pochodząca ze Stanów Zjednoczonych. Według Międzynarodowej Federacji Kynologicznej (FCI) Amstaff jest sekcji terierów w typie bull, obok takiej rasy jak Bulterier. Początki tej rasy notuje się na rok 1936, kiedy to Amerykański Staffordshire Terier został wpisany na oficjalną listę ras przez FCI.

Wygląd i budowa Amstaffa

Amstaff jest psem o pokaźnej, muskularnej sylwetce i krótkim, błyszczącym włosie. Jego maść jest zazwyczaj jednolita, jednak występuje również łaciata i pręgowana, wzbogacona o białe barwy szczególnie w okolicach klatki piersiowej i brzucha psa. Wysokość Amstaffa w kłębie waha się pomiędzy 46 a 48 cm u psów i 43 a 46 cm u suk, natomiast waga psów tej rasy wynosi zazwyczaj od 28 do 40 kilogramów, a suk od 28 do 38 kilogramów. Określa się, że żyją średnio od 10 do 15 lat.

Charakter Amstaffa

Pomimo ich groźnej reputacji Amstaff jest psem bardzo wrażliwym i przyjaznym dla człowieka oraz innych psów, oczywiście pod warunkiem dobrego wychowania. Jest też niezwykle inteligentny i szybko się uczy, lecz jako że jest bardzo aktywny i energiczny, przez co wymaga ogromnej ilości aktywności fizycznej, szczególnie z własnym opiekunem. Z powodu wysokiej wrażliwości jest podatny na przeżywanie traum, nadmierny stres, co może odbić się na jego psychice, powodując w przyszłości agresję i lęk. Ważne jest, więc, by Amstaff wychowywany był w kochającym i spokojnym domu, a także od najmłodszych lat socjalizowany z innymi psami.

Dla kogo pies tej rasy?

Niestety nie każdy jest odpowiednią osobą do roli opiekuna Amstaffa. Pies tej rasy zdecydowanie potrzebuje osoby zarówno spokojnej i zrównoważonej, jak i stanowczej oraz odpowiedzialnej. Przyszły właściciel powinien wziąć pod uwagę jego duże wymagania w zakresie aktywności fizycznej i zapewnić mu na tym polu dobre warunki nie tylko w postaci ogrodu, lecz długich, aktywnych spacerów, a także wspólnych zabaw i szkoleń. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *