Wiek psa – jak przeliczyć wiek psa na ludzki?

Do niedawna panowało przekonanie, że 1 rok życia psa to 7 lat ludzkich. W ten sposób mówi się, że 3-letni pies jest odpowiednikiem 21-letniego człowieka, podczas gdy 10-letni pies jest uważany za odpowiednik 70-letniego człowieka. To twierdzenie jest błędne. Jest to łatwa i wygodna konwersja, ale niestety jest całkowicie błędna. Naukowcy twierdzą, że mają teraz formułę, która o wiele lepiej przekształca wiek psa na lata ludzkie. Więc ile lat tak naprawdę ma pies w przeliczeniu na wiek człowieka? 

DNA psa podstawą badań

Każda osoba, która uczęszczała na lekcje biologii wie, że są to bezpodstawne wyliczenia. Należy zastanowić się nad jednym bardzo znaczącym wyznacznikiem wieku, a mianowicie okresem dojrzewania (kiedy osoba osiąga dojrzałość płciową i jest w stanie urodzić potomstwo). U ludzi występuje to zwykle między 13 a 14 rokiem życia, podczas gdy u psów zwykle występuje w wieku około 8 do 10 miesięcy. 

Najnowsze badania na temat wieku psa pochodzą z laboratorium w San Diego. Zespół badawczy odkrył, że niektóre grupy genów biorących udział w starzeniu podążają podobnym wzorem zmian w życiu zarówno u psów, jak i u ludzi. Na podstawie tych danych doszli do wniosku, że u psów i ludzi występują zmiany DNA związane z wiekiem, przy czym podobieństwa są najbardziej widoczne w przypadku młodych psów i młodych ludzi lub starszych psów i starszych ludzi. 

Nowa metoda liczenia

Na podstawie tych danych powstały trzy metody obliczania wieku psa w przeliczeniu na lata ludzkie. Różnią się od siebie precyzją. Najdokładniejsza metoda obejmuje odkryte przez naukowców równanie empiryczne, które wynosi:

16 x ln(wiek psa)+31 = wiek człowieka.

Ten logarytmiczny związek między wiekiem chronologicznym psa a równoważnym wiekiem człowieka oznacza, że na podstawie tej analizy psy przechodzą do wieku średniego znacznie szybciej, niż większość właścicieli psów mogła podejrzewać. Psy wydają się wkraczać w wiek średni dość wcześnie, a ten okres ich życia jest dość długi. Dane te sugerują również, że nie powinniśmy zbyt mocno naciskać na psy. Jeśli 7-letni pies, który jest już odpowiednikiem starszego człowieka, chce położyć się na kanapie i nie gonić piłki, jak kiedyś, niech tak będzie. Jego zegar biologiczny działa znacznie szybciej niż ten ludzki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *